Loading...

Те нямат място в контейнерите за общ отпадък, нито в специализираните такива – за хартия, пластмаса и стъкло.

Ако изхвърлите текстил в общия боклук, независимо дали е дреха, употребявана 3-4 години, или износени завеси, то той ще стигне до сметище, където няма просто да ‘‘лежи вечно‘‘, а ще започне да гние с години. Докато се разгражда, ще отделя сметищен газ, токсичен варовик и метан. Само за пример – дрехите от не биоразградими материи могат да стоят на бунището повече от 200 години, стари обувки се разлагат за близо 10 години, а гумените им подметки – между 50 и 80 години.

Дрехите са огромен проблем за сметищата, защото синтетичните влакна не се разграждат, а вълнените при разграждането си произвеждат метан, който е основен виновник за глобално затопляне. Към тази картина можем да добавим и боите и химикалите, вложени в текстила, които замърсяват почвата със силно отровни или опасни химични съединения. В същото време съществува реална възможност по естествен път, следвайки пътя на хранителната верига, те да попаднат в организма на хора и животни.

В България се ‘‘произвеждат‘‘ почти 100 000 тона отпадъци от стари дрехи и обувки годишно. В същото време последните статистики за страните от ЕС сочат, че между 30 и 50% от закупените нови дрехи се събират разделно, останалата част отиват на бунището. Процентът на разделно събрани дрехи и обувки в България клони към нула. Изследване на „Грийнпийс“ – Германия от 2015 г. открива, че около 40% от нашите дрехи са носени рядко или никога. Още малко факти – за производството на килограм памук, са нужни между 10 000 и 20 000 литра вода; ¼ от световното потребление на пестициди се пада на производителите на памук; около 20% от индустриалното замърсяване на водата е свързано с боядисването и обработката на текстил.

Успяхме ли да те убедим да не изхвърляш ненужните дрехи в общия боклук?

Те могат да живеят нов живот – да се носят от друг човек или да бъдат преработени в нова суровина. Текстилните изделия, които не могат да бъдат повторно използвани, получават нов шанс като текстилни нишки или се използват за производство на други продукти за строителната, мебелната и шивашката промишленост, както и за бита – различни видове хидроизолации, стелки за обувки, вати за шивашката промишленост, изолиращи материали в автомобилната индустрия и много други.

Потърси алтернатива, с която да помогнеш на природата – специалните пунктове за събиране на дрехи, обувки и домашен текстил, които вече не използваш.

Грижата за нашето по-добро утре започва с общите ни усилия днес!